
Nesen Latvijas Universitātes Profesionālās pilnveides akadēmijā (LU PPA) vērsās Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvalde (ONSSNAP). Mēs mazliet samulsām, bet nē – šoreiz tikai ar lūgumu novadīt apmācības par ģeoradara izmantošanu dažādos pētījumos.
Jā, jā – arī tāda programma ir mūsu arsenālā. Bet kāpēc gan lai Valsts policijai to vajadzētu? Iemeslu, kāpēc šīs apmācības ir nepieciešamas ONSSNAP, droši vien varat iedomāties paši. Ja tomēr neizdodas, tad – ģeoradars ir speciāla ierīce, kas izstaro elektromagnētiskos viļņus, lai atklātu un kartētu pazemes objektus un slāņus. Tas palīdz meklēt zemē apraktus priekšmetus (ne tikai) un dažādus slēpņus. Taču, lai to varētu izmantot ikdienā, ir nepieciešamas zināšanas.
Te mums bija unikāls piedāvājums un arī iespēja:
piedāvājums – piesaistīt ģeoloģijas ekspertu, mūsu kolēģi asoc. prof. Jāni Karušu, kurš piedalījies virknē starptautisku projektu;
iespēja – ieviest mikroapliecinājumu vēl vienā mācību kursā.
Nu, un tagad – kāds tam visam sakars? Valsts policijas apmācībās mikroapliecinājumi kļūst par digitālu kompetences pierādījumu.
Kas ir mikroapliecinājumi?
Mikroapliecinājumi ir jaunums Latvijas izglītības sistēmā, kas kļūst arvien aktuālāks mūsdienu mācību pārsātinātajā vidē. Kursu ir daudz, “papīrīši” krājas, bet kvalitātes garantijas – īsti nekādas.
Mikroapliecinājums, savukārt, apliecina, ka darbinieks ir apguvis ne tikai konkrētas prasmes noteiktam darbam vai uzdevumam, bet arī spēju tās pielietot praksē – jeb ieguvis kompetenci. Tas nav vienkārši kārtējais “papīrītis”, bet digitāls sertifikāts, kas satur kredītpunkus atkarībā no mācību programmas.
Mikroapliecinājumi var būt modulāri, kas nozīmē, ka tos iespējams kombinēt, veidojot elastīgu mācīšanās ceļu turpmākai izglītībai vai profesionālajai attīstībai. Ja kādreiz nolemsi turpināt mācības bakalaura vai maģistra līmenī, vari iesniegt mikroapliecinājumus izglītības iestādē kā daļu no savas profesionālās kvalifikācijas. Iesniegtie mikroapliecinājumi tiks izvērtēti, un, ja tie atbilst studiju programmas prasībām, tie tiks pielīdzināti attiecīgajiem kursiem.
Šobrīd LU PPA jau piedāvā piecas programmas, kurās tiek izsniegti mikroapliecinājumi:
- Ievads bioinformātikā
- Hidroloģiskā cikla dati un modeļi
- Jūra un klimats
- Ģeoradara izmantošana dažādos pētījumos
- Advancēto mākslīgā intelekta (AI) rīku izmantošana ikdienas darbam un biznesam
Kopumā jau ir izsniegts 471 mikroapliecinājums studiju kursos – un drīzumā tiks izniegti nākamie.
Atgriežoties pie Valsts policijas darbiniekiem, kuriem šīs prasmes tagad būs jāpielieto darbā – viņi atzīst, ka strādāt ar ģeoradaru nav viegli. Taču asociētā profesora Jāņa Karuša vadībā viņi apguva nepieciešamās iemaņas un varēs tās veiksmīgi pielietot savā darbā.
Turklāt ONSSNAP darbinieki tagad ne tikai prot lietot ģeoradaru, bet var to arī oficiāli pierādīt ar digitālu mikroapliecinājumu, kas satur 3 kredītpunktus.
Un tagad pats svarīgākais – esiet uzmanīgi!
Valsts policijai tagad ir gan rīki, gan zināšanas, gan mikroapliecinājumi, lai atrastu jūsu apslēptos “grēkus”.